Vlogy vs blogy

Díky YouTube může provozovat internetovou televizi úplně každý, kdo má kameru nebo foťák, co umí natáčet videa. Někteří lidé natáčí dokonce jen na mobil. To samozřejmě znamená, že některá videa jsou “nekvalitní” a nedají se srovnávat s tím, co můžeme vidět v normální televizi. Dočkali jsme se například známého videa od Natalie Sadness, které během pár dní obletělo celou ČR.

Já osobně mám tato amatérská videa na YouTube raději, než obyčejnou televizi. Na normální televizi už vlastně vůbec nekoukám. Jen na vánoce si vezmu tác s cukrovím a koukám na pohádky. Díky YouTube a tomu, že i zpravodajské relace jsou ke shlédnutí na internetu mi televize nechybí.

Spousta lidí se na YouTube stala slavnými jen díky tomu, že jsou výjimeční. Nezáleží na tom, jestli v kladném nebo záporném slova smyslu. Jsou prostě výjimeční a lidé se na ně právě proto dívají. Je smutné, že v České republice je ta výjimečnost většinou v záporném slova smyslu. Ano, i špatná reklama je reklama, ale vy byste chtěli být slavní pro svoji hloupost? Já tedy ne.

Blogerka na pikniku

Někteří vlogeři přesáhli hranici 200 000 odběratelů, což je v našich podmínkách překvapivě vysoké číslo.

Vlogeři z ČR a Slovenska

Vybral jsem několik zajímavých vlogerů, kteří natáčí v češtině nebo slovenštině. Některé z nich možná budete znát. Vzhledem k počtu odběrů je pravděpodobné, že některé z nich dokonce odebíráte.

GoGoManTV (256 274 odběratelů)
ThisLikeVlogs (5 600 odběratelů)
minecrafak (217 675 odběratelů)
Markusfilmstudio (692 odběratelů)
pravyRUDAzOSTRAVY (18 471 odběratelů)

Vlog vs blog

Určitá skupina lidí dává přednost videu před textem a toho se hned chytilo několik lidí. Z blogu se tak stal videoblog a protože nikdo nemá čas říkat ani psát celé dlouhé slovo videoblog, začalo se tomu říkat zkráceně vlog.

S videem se dá mnohem více pracovat, než s textem. To je beze sporu výhoda ve prospěch videoblogů. Na druhou stranu si myslím, že na natáčení videa se musíte umět dobře vyjadřovat a nemělo by vám vadit vystupovat před lidmi. To není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Klidně si to zkuste a uvidíte sami. Pokud to nepůjde, ještě se to dá zachránit velkým počtem střihů. Pro příklad se podívejte na toto video. Klíčem k úspěchu je střihy dělat tak rychle, že to divák nemusí ani postřehnout.

Nemyslím si, že by vlogy postupně vytlačily blogy ze scény. Spíš to vypadá, že někteří blogeři budou videa přidávat mezi své obvyklé články. To jejich blog oživí a čtenáři budou mít možnost lépe poznat autora článků. Sám zatím o videích na svém blogu neuvažuji. Problém je v tom, že mám na sebe velké nároky a videa natáčet neumím. Nevím, jestli se k tomu někdy odhodlám, ale zatím zůstanu určitě pouze u psaní článků.

Napsat komentář