Vidí všichni stejné barvy?

Když se každý z nás jako dítě učí poznávat svět, věří ostatním. Věří, že plechová krabice s koly je auto, nebo že obloha je modrá. Třešně jsou červené stejně jako krev nebo rajčata. Na základě těchto informací přiřazujeme k určitým barvám jejich názvy. Napadlo mě, že je teoreticky možné, aby každý člověk viděl jiný svět.

Představte si, že dva lidé současně pozorují jeden pomeranč. Oba tvrdí, že je oranžový. Oba mají pravdu. Naučili se, že barva, která vypadá právě takhle se jmenuje oranžová. Barva se může přesto teoreticky v očích dvou lidí lišit. Kdyby bylo možné vyměnit si mezi sebou mozek a oči (předpokládám, že tyto dva orgány slouží ke zpracování informace o barvách), najednou by pomeranč byl třeba modrý. Nepodařilo se mi vymyslet test, který by prokázal nebo vyvrátil tvrzení, že každý vidí jiné barvy.

Tvary vidíme všichni stejně, protože jsou vymezené v prostoru. Barvy jsou ale oproti tvarům abstraktní pojmy. Proto si myslím, že je nemožné zjistit, jestli vidí všichni stejné barvy.

V případě rozlišování barev pomocí šestnáctkové soustavy jsme na tom stejně jako u pojmenování: oranžová, zelená nebo červená. RGB ani HEX k potvrzení nebo vyvrácení této teorie také nepřispějí.

Pokud si říkáte, že lidé musí vidět barvy stejně, protože cítí teplé a studené barvy, pak jste na omylu. Teplé a studené barvy si odvozujeme od věcí, které barvy připomínají. Teplé barvy jako červená, oranžová a žlutá si odvozujeme podle podobnosti k ohni nebo slunci. Modrou a bílou barvu vnímáme jako studené barvy díky podobnosti k barvám sněhu a ledu.

 

1 komentář u „Vidí všichni stejné barvy?“

  1. O něčem takovém už delší dobu přemýšlíme (já a moje sestra) ale toto tvrzení nelze potvrdit,bohužel, bylo by zajímavé to zjistit.

    Odpovědět

Napsat komentář