Vesnice versus město

Poslední dobou jsem neměl mnoho času na psaní článků. Za to se čtenářům omlouvám. Po pravdě řečeno jsem na psaní neměl ani moc náladu. Věřte, že článek, který bych psal z donucení by vás nebavilo číst.

Teď už k samotnému článku

Článek s tímto nadpisem nosím už docela dlouhou dobu v hlavě. No, nejen v hlavě. Článek jsem měl dlouho uložený jako koncept. Často se stane, že píšu a nakonec text zůstane v konceptech.

Toto téma pro mě osobně hodně znamená. Zažil jsem jak život na vesnici, tak ve městě. Od narození jsem bydlel 19 let na vesnici v poměrně velkém domě. Ten téměř neomezený prostor a zahradu jsem bral jako samozřejmost. Až potom, co jsem začal bydlet ve městském bytě jsem zjistil, že prostor pro bydlení je omezený. Musíte přemýšlet nad využitím každého metru. Nic takového jsem dříve v domě nezažil.

Když jsem bydlel na vesnici, občas mi vadilo, že je všechno daleko. Není možnost si kdykoli dojít do kina, na nákup nebo na nějakou kulturní akci. Tuhle nevýhodu každá vesnice beze sporu má. Naproti tomu ten pocit, kdy člověk vyjde v sobotu ráno na zahradu jen v pyžamu je k nezaplacení. Kdo to na vlastní kůži nezažil, ten to asi nepochopí.

Na vesnici jsou od sebe lidé sice dál, ale přesto k sobě mají blíž.

Nejsem typ člověka, který by vyhledával často společenskou zábavu. Možná i z toho důvodu je mi vesnice bližší. Navíc ve městě je spousta lidí a moc akce. Všichni někam pospíchají. Celkově se tady člověk  z vesnice může cítit stísněně, neklidně nebo ve stresu. V bytě musíte mimo jiné respektovat sousedy. Nepřipadá tedy v úvahu po desáté hodině večer poslouchat hudbu nebo dělat cokoli hlasitého.

dscn5248_panorama

Na vesnici v sobotu ráno cestou do obchodu potkám 5 lidí a s každým z nich se pozdravím. Všichni se tam mezi sebou znají a občas si i pomáhají. Ve většině případů víte, za kým je potřeba dojít, pokud potřebujete poradit s nějakým  problémem. Jsou to sice drobnosti, ale ve výsledku je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě velký. Týká se to všeho od domácích vajíček až po chození ve spodním prádle po dvoře. Na vesnici se já osobně cítím líp.

Jsem určitě ovlivněn i tím, že srovnávám nejen vesnici a město, ale i dům a byt. V domě je každý svým pánem. To se mi na tom asi líbí nejvíc. Možná i proto mě přitahuje podnikání. Představa, že budu jednou pracovat pro někoho jiného mě moc neláká.

Na závěr přikládám video od sexpertů, ve kterém je 10 rozdílů mezi městem a vesnici. O některých věcech jsem psal v článku.

Jak jste na tom vy? Dáváte přednost vesnici nebo městu? Pište do komentářů.

Napsat komentář