Jak daleko zajít?

Každý, kdo nějakým způsobem přispívá na internet, odkrývá své soukromí. Ať už v podobě krátkých tweetů, statusů na faceboku nebo dlouhých textů na svém blogu. Úspěchem je dosažení vysokého počtu followerů nebo čtenářů. Jak daleko musí člověk zajít, aby se jeho blog nebo twitter stal populárním?

Je potřeba pravidelně aktualizovat. Mrtvý účet nebo stránku nikdo číst nebude. Každá aktualizace ovšem odkryje část soukromí. Většinou se jedná jen o střípky, ze kterých je ovšem možné utvořit podrobný obraz.

Určitě je spousta lidí, kterým odkrývání soukromí starosti nedělá. Já mezi ně nepatřím. Je skvělé informovat přátele o tom, že příští týden odjíždíte na dovolenou. Tato informace vypadá nevinně až do chvíle, kdy se vrátíte z dovolené do prázdného bytu.

Další nebezpečí může nastat až v průběhu několika následujících let. Většina informací, které jsou odeslány na internet, se dají zpětně dohledat. A mazání také není stoprocentní. Pokud něco zveřejníte na internetu, počítejte s tím, že to tam bude navždy. Zatím to asi nikoho netrápí, protože internet používáme teprve krátce, ale myslím, že za takových 40 let bude pro bulvár snadné na celebrity vyhrabat jejich neřesti z mládí.

Když budete před každým kliknutím na tlačítko “sdílet” přemýšlet nad tím, jestli by někdo mohl text proti vám zneužít, moc toho nenapíšete. Je tedy potřeba udělat nějaký kompromis. Řešením pro uživatele sociálních sítí je nastavit si účet tak, aby nebyl veřejný. Blogeři nic takového nemají. Řešením pro ně může být vedení blogu pod přezdívkou tak, aby nikdo nevěděl, o koho jde.

Na Google+ je velice snadné nastavit, které kruhy lidí uvidí danou informaci. Tato funkce se mi hodně zalíbila. (Myslím, že se zalíbila i Marku Zuckerbergovi, protože asi měsíc po představení Google+ uměl facebook něco podobného.) Pokud kruhy začnou lidé správně využívat, bude to znamenat, že sociální sítě od této chvíle nebudou tak nebezpečné.

2 komentáře u „Jak daleko zajít?“

  1. Já si soukromý nesmírně cením. Na FB si jen píšu zprávy a občas tam hodím nějaké video protože YouTube moc lidí nesleduje. Je blbost lidí, že píšou kde jsou, co jdou dělat a tohle vše na net.

    Představ si, že jsem nájemný zabiják. 4 měsíce si budu hrát na fajn slečnu, počkám až nějaký trouba napíše jdu si zakopat na zahradu nebo se zúčastní nějaké akce a bye :). Pro někoho je to přehnané, ale na internetu je snad o každém více informaci, než by bylo třeba.

    Odpovědět

Napsat komentář