Investuj do medu

O své práci jsem na tomto blogu myslím žádný článek ještě nepsal. Možná jste si někde našli, že se živím tvorbou webových stránek. Je to výborná práce, kde si mohu svůj čas na práci rozdělit tak, jak potřebuji. Zároveň mě tvorba stránek hodně baví. O tom dnes ale psát nechci. Určitě nehodlám s tvorbou stránek skončit. Jen jsem se začal rozhlížet kolem sebe, kam dál ještě investovat svůj čas a energii. Už nějakou dobu přemýšlím nad tím, že bych začal podnikat v další oblasti. Podnikání beru jako šanci. Myslím, že nechat se někde zaměstnat je až ta poslední možnost.

Jednou mi doma došel med. Bylo by určitě jednoduché med dojít koupit do supermarketu, ale kdo by takový med chtěl potom jíst. Protože jsem chtěl normální med a ne nějakou upravenou hmotu, začal jsem shánět v okolí včelaře. Překvapilo mě, že sehnat med přímo od včelaře nebylo úplně jednoduché.

Napadlo mě, že by nebylo špatné kvalitní med začít prodávat. Uvažoval jsem tak, že med je potravina a potraviny budou lidé kupovat vždy. Nejde o nějaký nadstandard nebo módní trend. Prodávat takové věci je radost.

Vzhledem k tomu, že bych měl k dispozici zahradu, začal jsem si číst o medu a chovu včel. Nejvíce mě zaujalo, že pokud je med správně uskladněn, nemůže se zkazit. Četl jsem o případu, kdy med vydržel bez újmy přes 3000 let. Med se dříve používal přímo pro konzervaci potravin. Tím by odpadl největší problém, kdy se při prodeji potravin musí počítat s rychlým odběrem, aby nedocházelo ke znehodnocování zboží.

Průměrná spotřebitelská cena medu je podle Českého svazu včelařů 170 Kč za kilogram. Kolem této ceny opravdu supermarkety med nabízí. Další věc, která mě překvapila je to, že včelaři v praxi prodávají med za cenu od 110 Kč do 150 Kč. Nemělo by to být naopak? Kvalitnější med za více peněz?

Když jsem zjišťoval, jak funguje úl, následný odběr medu, doplňování cukru na zimu a podobně, narazil jsem na zajímavý projekt s názvem Flow. Tento důmyslný úl mi připadá jako továrna na med. Projekt získal od investorů na Indiegogo přes 12 milionů dolarů na svůj start. To jen svědčí o tom, že nápad a výrobek je to opravdu velice zajímavý. Cena za kompletní úl je 700 dolarů (16 700 Kč).

Doprava úlu do České republiky vychází na dalších 116 dolarů (2 700 Kč). Nutno dodat, že k fungování úlu je ještě potřeba někde nakoupit včelstvo. Včelstvo má hodnotu mezi 1 000 Kč a 2 000 Kč. Můžeme tedy říci, že pořídit si jeden funkční Flow vyjde na cenu přes 20 000 Kč.

Reakce včelařů na Flow jsou většinou skeptické. Přiklání se ke klasické metodě získávání medu pomocí medometu. Medomet je vlastně takový válec, do kterého se umístí plástve plné medu. Válec se rychle roztočí a odstředivou silou med vyletí na stěny válce. Po stěnách pak teče dolů a může se stáčet do lahví.

Čím déle jsem si četl o včelařích, tím více mi to bylo jasné. Včelaři chov včel berou jako koníčka. Prodej medu jim tohoto koníčka financuje, ale nenarazil jsem na nikoho, kdo by choval včely za účelem zisku. Ostatní včelaři se na někoho s touto myšlenkou dívají většinou skrz prsty. Na nějakém českém fóru jsem narazil dokonce na rozdělení chovatelů včel na včelař / medař. Medař je podle nich samozřejmě ten zlý člověk, který ke včelám nemá žádný vztah a má je jen aby od nich mohl získat med a ten pak prodat.

Med je prokletí včel.

Osobně si nemyslím, že úmysly chovatele včel samotné včely poznají nebo dokonce pochopí. Myslím, že včelám se může dařit dobře i u toho zlého medaře, který jejich med chce prodávat především za účelem zisku. Nemyslím, že by se takzvaný medař o své včely nestaral dobře. Rozdíl vidím jen v tom, že včelař neřeší marketing a svůj med prodává známým z vesnice. Medař si zaplatí reklamu, udělá eshop a úplně stejný výrobek prodává více lidem a možná i za vyšší cenu.

Nevím, jestli se může někdo, kdo si pořídí úl Flow považovat za medaře. V tuto chvíli ani nevím, jak s mým nápadem naložit. Vaše názory mi můžete psát v komentářích pod článkem.

A proč nadpis “Investuj do medu”? Když jsem kamarádovi pověděl o svém nápadu, vzpomněl si na nějaký film. V tom filmu prý vykradli banku a zazněl v něm rozhovor: “Co teď budeme s těmi penězi dělat? Investujeme do zlata!” Říkal, že v mém případě nevím co s penězi a měl bych je investovat do medu. Tak co myslíte? Měl bych investovat do medu?

2 komentáře u „Investuj do medu“

  1. Je zajímavé ,že Vás vede představa že byste mohl prodávat med ke koupi úlu a “nějakého včelstva”. Ono nějak se začít musí , ale myslím ,že by pro Vás bylo lepší kdybyste věnoval několik měsíců studiem včelařské literatury a pak se rozhodnul jestli je to pro Vás nebo ne.

    Odpovědět
  2. Děkuji za zajímavý článek, já osobně si chci založit úl za účelem koníčku, zisk je vedlejší a i tak tu bude spíše kvůli možnosti udržovat samotné včelstvo :) Takže nyní alespoň vím, kým se nesmím stát :)

    Hledám různé další články o tom, jak být dobrým včelařem, našel jsem zatím tento: http://vcelimor.cz/serial-dil-3-kolik-vcelstev-si-poridit-zacatek/
    pokud byste věděl od dalších, tak bych byl rád, kdybyste mi odpověděl :))

    Odpovědět

Napsat komentář