Dokument o předváděcích akcích – Šmejdi

Na začátku tohoto roku jsem na internetu narazil na nějaký článek o tom, že v dubnu bude v kinech dokumentární film o předváděcích akcích pro důchodce. Článek mě zaujal hlavně protože jsem se narodil na vesnici a několik důchodců odtamtud na takové akce jezdilo. Včetně mojí babičky. Včera jsem se na dokument jel podívat do kina. Obsah dokumentu opravdu seděl s tím, co mi babička popisovala.

Scénář takových akcí byl vždy stejný. Do schránky lidem přišel leták s nabídkou výletu, který stál vždy pod 100 Kč. Někdy i pod 50. Výlet byl včetně oběda. Z letáku musí každému dojít, že v něčem bude háček. Výlet i s obědem za 50 Kč? To přece není ekonomicky možné.

Součástí těchto výletů je totiž vždy předváděcí akce. Důchodcům jsou tam vnucovány nekvalitní výrobky za obrovské peníze. Výrobky v hodnotě kolem 1 500 Kč tam mají klidně za 70 000. Ale protože 80% návštěvníků vyhraje 40 000 Kč slevu, zaplatí za výrobek pouze 30 000 korun. Už vám dochází jak může stát výlet i s obědem stát třeba 50 Kč? Ano, ti, co podlehnou nátlaku a něco si koupí platí celou tu srandu.

Docela mě zarazilo, že důchodkyně ve filmu řešila, jestli výlet stojí 38 Kč nebo 70 Kč. Vypadalo to, že obrací každou korunu a hodně jí záleží na ceně. Na předváděcí akci si poté koupila zboží za 25 000 Kč.

V dokumentu se často objevují záznamy ze skryté kamery a myslím, že některé záběry jsou jen pro silné povahy. Prodejci mají výcvik na to, jak někoho ukecat ke koupi. Neostýchají se lhát, nadávat, řvát a vyvolávat v lidech strach. Jejich chování je velice nemorální a často porušují i zákon. Dokumentární film byl proto předán i policii. Jakmile film skončil moje přítelkyně řekla: “Tak to bylo teda pěkně hnusný!”

1 komentář u „Dokument o předváděcích akcích – Šmejdi“

Napsat komentář