Cestování časem

Je možné cestovat časem? Touto otázkou se zabývám velice dlouho. Jsem cestováním časem ohromen! Už od malička mě baví filmy, kde někdo cestuje někam do minulosti nebo budoucnosti.  Možná proto jsem se zaměřil na jednoho velice známého člověka, který se touto otázkou zabývá na opravdu vědecké úrovni. Je to Stephen Hawking. Věda i sci-fi jsou o možnostech a není překvapivé, že občas zjistíte, že autoři sci-fi a vědci přijdou se stejnými odpověďmi na problémy. Jsou to prostě tvořiví lidé. Rozdíl je v tom, že autor sci-fi si je může představit, vědec je musí dokázat.

Stephen Hawking o sobě tvrdí, že je cestováním v čase přímo posedlý. V minulosti ale nerad zveřejňoval své teorie.

cestování časem bylo většinou považováno za vědecké kacířství, a tak jsem o něm raději nemluvil, protože jsem se bál, že mě označí za blázna. Dneska už nejsem tak opatrný.

Asi se domnívá, že ho většina lidí považuje za chytrého člověka a může si tak dovolit mluvit i o takových věcech aniž by byl umlčen slovy:  Jsi blázen!

cestování do minulosti

To je to, co lidi fascinuje, protože by se rádi vrátili v čase a opravili své chyby.

Stephen Hawking vymyslel jednoduchý experiment, jak zjistit, jestli je cestování časem do minulosti možné. Uspořádal večírek, ale nikomu o večírku neřekl. Až v okamžiku, kdy začal, napsal pozvánku, kde byly přesné souřadnice v čase (datum) a prostoru (souřadnice GPS). Čekal, že pozvánku jednou najde někdo z budoucnosti a použije stroj času, aby se dostal na jeho večírek. Prokázal by tak, že cestování časem do minulosti bude někdy v budoucnosti možné.

Na večírek nikdo nedorazil. Proč nebyl experiment úspěšný? Prý kvůli časovému paradoxu. Tomu ale nevěřím.

Předpokládejme, že bych se vrátil do minulosti a zastřelil bych se. Jestliže jsem mrtvý, kdo se vrátil v čase a zastřelil mě?

Kvantová mechanika je divnější než jakákoli jiná část fyziky. Na atomární úrovni dělají věci jako elektrony hodně činností najednou. Když přechází elektron z bodu A do bodu B narozdíl od auta, kde jde o jednu cestu, cestují elektrony více směry najednou. Zjednodušeně řečeno jde vlastně o teorii paralelních vesmírů (dimenzí). V jednom okamžiku se odehrává nekonečně mnoho různých scénářů. V jedné dimenzi můžete být nejmocnějším člověkem planety a v jiném zase skončíte na ulici jako bezdomovec.Já si paralelní vesmíry představuji jako přímky na kusu nekonečného papíru, které jsou nad sebou.

Když se tedy vrátím v čase, přeskočím do jiné přímky času a je v pořádku, že bude mít jinou budoucnost,protože by ji měla stejně jinou.

Kdybych se vrátil v čase a zastřelil se, stalo by se to, že mé já, které existuje ve vesmíru 1, by přeskočilo do vesmíru 2. Žádný paradox! Bylo by zajímavé potkat sám sebe a popovídat si. :-)

Bohužel to vypadá, že cestování do minulosti nikdy nebude možné. To ale neznamená, že nebude možné veškeré cestování časem.  Zřejmě úleva pro historiky a zklamání pro milovníky dinosaurů.

Cestování do budoucnosti

Nad cestováním do budoucnosti uvažoval před více než 100 lety už Albert Einstein.Tvrdil, že na zemi i ve vesmíru existují místa, s různou rychlostí času. Někde je čas pomalejší a jinde zase zrychluje.

Jeden z prvních testů proběhl, když byly sestrojeny atomové hodiny. Tyto hodiny jsou tak přesné, že jsou schopny zobrazit rozdíl miliontiny sekundy. V tomto případě byly atomové hodiny opatrně seřízeny na stejný čas. Jedny byly uloženy na letadle, které obletělo planetu, a po návratu se hodiny opravdu lišily zhruba o miliontinu sekundy, jak Einsteinova teorie předpověděla.

Další důkaz je podle Hawkinga přímo nad našimi hlavami. Jsou to družice, které využíváme pro provoz GPS. Jedná se celkem o 31 družic na oběžné dráze kolem Země. Družice dokazují, že čas na oběžné dráze ubíhá rychleji, než dole na Zemi.

V každé družici jsou velice přesné hodiny. Navzdory své přesnosti se všechny předbíhají přibližně o miliardtinu vteřiny každý den. Systém musí provádět opravy, jinak by tyto drobné rozdíly narušily systém tak, že každé GPS zařízení na Zemi by ztrácelo přesnost přibližně 9 kilometrů každým dnem. Hodiny běží v družicích rychleji, protože čas samotný na oběžné dráze běží rychleji než na Zemi.

Proč na oběžné dráze plyne čas rychleji? Může za to hmotnost Země. Podle Einsteina, čím těžší je těleso, tím víc se čas protahuje (plyne pomaleji). Tento fakt otevírá možnost cestování v čase do budoucnosti.

Nejtěžší známé těleso je černá díra. Její hmota se odhaduje na hmotnost 4 milionů sluncí. Tato hmota je stlačená do jediného bodu vlastní gravitační silou.Silné gravitaci neunikne dokonce ani světlo.

Černá díra zpomaluje čas více než cokoli jiného v celé galaxii. Abychom mohli za pomoci černé díry cestovat časem, museli bychom letět kolem ní dostatečně blízko,aby se čas zpomalil ale zároveň dostatečně daleko a rychle, aby nás její obrovská gravitace nepřitáhla.

V blízkosti černé díry by se čas zpomalil o polovinu. Za každý 16 minutový oběh kolem černé díry by lidé na palubě prožili pouze 8 minut života. Představte si, že byste kroužili kolem černé díry 5 let. Na Zemi by mezitím uběhlo 10 let. Kdybyste se vrátili na Zemi, všichni by byli o 5 let starší než vy.  Cestovali byste tak do budoucnosti. Černá díra je tedy přirozený stroj času.

Cestovat pomocí černé díry má ale nevýhody. Létat kolem černé díry je velice nebezpečné a nepraktické. Černá díra nás navíc nepřenese moc daleko do budoucnosti.

Existuje ale i jiný způsob, jak cestovat do budoucnosti. Stephen Hawking tvrdí, že rychlost ve vesmíru je omezená. Nejvyšší rychlost, jaké můžete dosáhnout je 186 000 mil za sekundu (1 079 252 848,8 km/h). Toto je rychlost světla a nemůže být ničím překročena.

Kdyby člověk jednou vytvořil dopravní prostředek, který by se k této rychlosti přiblížil na 99,99%, čas uvnitř dopravního prostředku by plynul velice pomalu oproti vnějšímu prostředí.

Aby dopravní prostředek dosáhl takové rychlosti, musel by za jedinou vteřinu oběhnout naší planetu 7 krát.

Čas uvnitř dopravního prostředku by se zpomalil z důvodu ochrany hranice rychlosti světla. A není těžké pochopit proč. Kdyby někdo uvnitř dopravního prostředku běžel směrem dopředu, rychlost dopravního prostředku a rychlost člověka by se sčítala. Člověk by tak mohl překročit hranici rychlosti světla. Přírodní zákony této možnosti předcházejí právě zpomalením času uvnitř dopravního prostředku. Čas se vždy zpomalí tak akorát, aby byla hranice rychlosti světla ochráněna.

Rychlost cestování by byla oprati cestování pomocí černé díry mnohonásobně rychlejší. Za jeden týden byste urazili 100 let do budoucnosti.

Největší urychlovač částic na světě CERN ve Švýcarské Ženevě toto cestování simuluje. Bylo dokázáno, že tato teorie je možná.

Související dokumenty

Odkaz na podobný článek: http://www.novinky.cz/koktejl/199151-cestovani-casem-je-mozne-ale-jen-dopredu-tvrdi-stephen-hawking.html

Budu velice rád, když se pod článkem vyjádříte pomocí komentáře. Můžete říci svůj názor nebo upřesnit některé informace.

9 komentářů u „Cestování časem“

 1. Myslím taky, že stroj času do minulosti nebude sestrojen. Možná půjde se do minulosti podívat s nějakou přesnostíŽe se spíš přijde na to, že je to nesmyslný nápad, daný nějakou omezeností v lidském vnímání světa. Jsme zvyklý na své tři rozměry (nahoře/dole, vlevo/vpravo, vpředu/vzadu), kde se můžeme pohybovat tam i zpět a pak máme čas, který nás tahne pořád dopředu. Ale to je jen naše omezené vnímání a představivost.
  Dvourozměrný brouk s představivostí na dva rozměry by se mohl pohybovat po povrchu velké koule a nechápal by třeba, proč když jde pořád dopředu, dojde na stejné místo

  Odpovědět
 2. Člověk je takový namyšlený trouba,jak jinak si lze vysvětlit jeho naivní nápad cestovat v čase,tedy v něčem,co má jen ve své mysli,poněvadž ve skutečném cestování časem by musel otočit pohyb celého vesmíru nazpět a to je opravdu,ale opravdu blbost.Veškerou minulost,všechny informace o ní, si vesmír nese sebou v pohybující se přítomnosti,jak minulosti přibývá,přibývá i vesmíru,žádná minulost tam někde neexistuje,vše jsou jen informace,nic jiného ve vesmíru k dispozici není.

  Odpovědět
 3. Dobrý den
  Před chvíli jsem se díval na TV na pořad o vesmíru a moc mě zaujal a zároveň mě přinutil k přemýšlení….
  Teleskop se dívá do vesmíru a vidí minulost…co se stalo před minutou,rokem,milionem let…..můžeme se dívat prakticky na stvoření vesmíru-nevím-říkali,že vidíme až 15 miliard let dozadu jak to ve vesmíru vypadalo-
  Je dalekohled strojem času?….prakticky si myslím, že jenom zvětšuje něco co nevidí naše oko-vylepšená lupa
  Moc to nechápu…kdybych si představil vesmír jako rozpínající se kouli—tak minulost bude ve středu této koule a kdybych se díval dále tak budu zase v současnosti na druhé straně vesmíru-za předpokladu,že světlo putuje na všechny strany..ale jak by tam bylo možno dohlédnout?…představuji si to jako bych se díval přes žárovku na druhou stranu.Ale jestliže čas neplyne všude stejně,gravitace pokud uvažuji zprávně zrychluje čas-tak v černé díře čas utíká rychleji-asi podle hmotnosti…můžu vidět budoucnost nebo současnost někde jinde přes černou díru?.
  Existuje nějaký přístroj nebo rařízení,kterým se můžeme dívat na současnost, nebo prakticky všechno kolem nás v určitém prostoru je jenom minulost ?
  takže každý z nás žijeme v jiné přítomnosti?
  Asi jsem se zblbl…:-)

  Odpovědět
 4. Já si myslím, že cestování v čase je možné a že dokonce občas někdo z budoucnosti přijede “na návštěvu”. Jen o sobě nedávají vědět, aby nezpůsobili poprask. (ostatně proto nikdo nepřišel na večírek Stephena Hawkinga)

  Odpovědět
 5. To asi těžko,bylo by to totální porušení kauzality a veškerá fyzika by se stala jedním velkým nesmyslem,jakož i celý Vesmír,kouzla a čáry si ponechme raději ve své fantazii,tam jistě cestovat časem jde, v reálu by takový svět,kde by něco takového bylo možné určitě nikdo nechtěl,domyslíme-li do detailu důsledky takového nesmyslu.

  Odpovědět
 6. Čas je pouhá abstrakce,představa dějů v paměti,žádný čas mimo mysl není,jsou jen informace o čase,o pohybu a vůbec o všem.Určitě si ťulpasové nemyslete,že abstrakci čas lze zavrhnout,to můžete až po smrti.A na reálné cestování časem zapomeňte,je to ta největší hovadina co kdy lidi vymysleli.

  Odpovědět
 7. Já si ostatně myslím že to bude možné protože na jedné stránce psali že vesmír je časoprostorové kontinum a že kolem Země jsou nějaké přímky které určují minulost
  i budoucnost tak si myslím že to bude možné cestovat časomatem (strojem času) do minulosti i do budoucnosti

  Odpovědět
 8. Nimrání se v nesmyslech je ztráta času a tomu Stephenovi Hawkingovi se ani nedivím že přemýšlí o chujovinách když je od mládí na vozíku a tímto si krátí přebytek času. Pokud bych byl já na vozíku, tak bych také asi přemýšlel o nesmyslech a snil bych o nemožném. Já si ale užívám života a nějaké cestování časem mě vůbec netrápí a nechápu k čemu by to bylo lidem potřeba kdyby to šlo. Stejně tak bych nechtěl být nemocný, neviditelný, chudý ani bohatý.
  Na cestování v čase mám ale svou vlastní definici a ta mi stačí: cestování je možné tam i zpět. Například časem cestujeme dopředu všichni s každou uběhlou vteřinou a za rok budeme o rok dál v budoucnosti. A vrátit se v čase zpět také není problém, na to stačí vytáhnout fotoalbum a prohlédnout si fotky z dětství.
  Přeji hezký den.

  Odpovědět

Napsat komentář