Bude se o blogerech učit?

 

Následující článek není o blogerkách a jejich růžových blogíscích s blikající hello kitty na pozadí.

Dnes se na školách o hodině literatury učí převážně o spisovatelích, kteří své texty psali do novin nebo knih. Známí se stali většinou ve chvíli, kdy jejich texty četlo hodně lidí. Nešlo o to, že by nebylo o čem, nebo kam psát. Jen bylo velice složité své texty dostat mezi masy lidí.

V dnešní době nám internet dovoluje publikovat své texty tak, aby se k milionům čtenářů po celém světě dostal náš článek během okamžiku. Své texty publikuje mnohem více lidí, než v době před internetem. To bohužel znamená, že vzniká spousta nekvalitních textů, které nestojí za přečtení. Na druhou stranu se objevuje i mnoho talentovaných pisálků, kteří by si na knihu netroufli, ale blogování je pro ně to pravé.

Přinesou blogerům jejich články slávu? Bude se v budoucnosti o některých blogerech učit ve školách? Myslím, že ne. Podle mého názoru je pravděpodobnější, že někteří úspěšnější blogeři zkusí psát knihy a slávu si vybudují jen díky psaní knížek. Jen těžko si dovedu představit, že by se o někom učilo jako o spisovateli, protože psal blog.

První blog začal psát student Swarthmore College v roce 1994. V ČR se blogy rozšířili až kolem roku 2000. Je tedy možné, že blogování se postupem času stane uznávanější v oblasti literatury. Sám jsem velice zvědav, jakým směrem se bude blogování ubírat za 30 nebo 40 let. Každopádně blogy budou mít určitě dopad na budoucí vývoj literatury. Rozvoj blogů budou podporovat firmy, které přestávají investovat do reklamy v časopisech, televizích nebo rádiích. Své peníze raději vloží do článků o produktech, které firma vyrábí. Tyto články se netváří jako reklama a lidé je tak neignorují tak jako reklamní bannery a podobně. Tento nový trend by mohl pomoci některým blogerům vydržet u psaní zase o něco déle.

Napsat komentář