21. základna taktického letectva Čáslav

25. května byl na základně v Čáslavi den otevřených dveří, který tam je jednou za dva roky. Vzhledem k tomu, že krátce na to mi začínalo ve škole zkouškové období jsem neměl čas ani náladu psát na blog. Proto o této události napíšu až dnes, kdy mám po všech zkouškách.

Den otevřených dveří jsem si nenechal ujít už třikrát po sobě a vždy mě to tam bavilo. Viděl jsem v akci mnoho z výzbroje naší armády. Nejvíc jsem se těšil na Gripeny, které jsem na obloze viděl jen chvíli. Provoz těch strojů je opravdu nákladný.

Na letišti bylo několik stanů, ve kterých vojáci představovali veřejnosti své zbraně. Já jsem si vyzkoušel odstřelovačskou pušku dragunov a známý český samopal vzor 58 se sklopnou pažbou. U samopalu jsem si vyzkoušel i výměnu zásobníku.

dragunovRuská odstřelovačská puška dragunov

Vedle stanů se zbraněmi byli dravci. Výr velký byl oblíbenou atrakcí dětí. Myslím, že tato krásná největší sova na světě toho měla za celý den doslova plný brejle. Ve fotoalbu můžete vidět, jak je z toho celá vedle. V běžném provozu dravci slouží k odhánění ostatních ptáků, kteří by mohli komplikovat pilotům život.

Po celém letišti bylo také mnoho stánků s občerstvením. Návštěvníci tak nemuseli nosit v taškách zásoby řízků jak je dobrým českým zvykem. Všude po letišti to vonělo česnekem z langošů a přepáleným olejem z různých fastfoodových dobrot. Kromě jídla stánkaři prodávali trička, knížky, modely letadel, obrazy a plno dalších suvenýrů s vojenskou tématikou. Ve zprávách jsem ten den večer slyšel, že na akci bylo odhadem 65 000 návštěvníků.

Napsat komentář